Můj příběh

Jsem zemědělská podnikatelka, lektorka a milovnice textilních řemesel. Specializuji se na zpracování ovčí vlny a mléka.

Pomáhám lidem, kteří se zajímají o malochov hospodářských zvířat a chtěli by ho, v rámci svých časových i finančních možností, posunout k rentabilitě tak, aby zvířata byla spokojená a jim to přinášelo radost i zisk.

Moje cesta k online sedlačení

Jsem mámou tří dětí, a přesto si plním své sny.

Své hospodářství buduji od roku 2011 a jsem vděčná, že se mu můžu věnovat naplno spolu se svými dětmi a nemusím si pro něj usurpovat max. 1 až 2 hodiny po práci a na úkor času s rodinou.

Jsem zemědělskou podnikatelkou, lektorkou a milovnicí starých řemesel. Selkou z řadovky, která aniž by v restituci dědila statek po dědovi prošla cestu od 1. ovce k selskému dvoru čítajícímu desítky hospodářských zvířat.
A v neposlední řadě jsem matkou, která nechává své děti zažívat reálný život se všemi vzestupy i pády koloběhu života.

Vracím půdě život a zvířatům volnost. Nemám svázané ruce nutným výnosem ze stovek hektarů mrtvých polí. Mé hospodářství je přesně tak velké, aby si tu tolik potřebnou lehkost udrželo.

Prošla jsem si ale i léty, kdy jsem měla moc malé děti, málo času a zkušeností. 

Jako milník hospodaření s půdou bych označila rok, kdy jsem si řekla že „konečně rozšířím farmu.“

S vynaložením nemalých prostředků jsem rozšířila své stádo ovcí a už jsem se viděla až na farmářských trzích s velkou produkcí sýrů.
Hned za neuváženým nákupem přišel tak suchý rok, že stádo totálně zdecimovalo porost pastvy a aby nestrádalo utratilo se za krmivo 10x více než předchozí roky.

Jednou jsem zase impulzivně pořídila stádo mléčných ovcí i s plemenným beranem. Brala jsem to jako dlouhodobou investici a nasypala jsem do ní opět vše co lze při mateřské, malých dětech a probíhající rekonstrukci domu.

V zápětí naší malé holčičce byla diagnostikována ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka) a i ovčí mléko jí působilo obrovské problémy dokonce i na dotek.

Tak nějak jsem opět cítila, že jsem šlápla vedle.

Ještě, že mám tak úžasného a chápajícího manžela, který mě rovnou nezarazil 10 metrů pod zem. Děti rostly, alergie přibývaly, ale já se stále nechtěla vzdát.

Srovnala jsem své priority.

Přestala jsem se hnát za maximální produkcí a velkými stády, protože „čím víc zvířat, tím víc hnoje.“ (A jako selka mám jen jedny ruce.)
Přiznala jsem si, že data a praktiky velkochovů pro mě neplatí.Že nemusím jet nutně nadoraz, aby vše fungovalo a profitovalo, ale musím do své práce implementovat „zdravý selský rozum.“

Sesbírala jsem zkušenosti, zjednodušila a zefektivnila chov zvířat.
Ještě že je ovce zvíře s trojstrannou užitkovostí radovala jsem se před pár lety.

  • Mléko jsem vypustila a vrhla se na vlnu a maso.
  • Na čas jsem vše zjednodušila a zprocesovala tak, aby můj selský dvůr mohl fungovat i když mám tři malé děti.
  • Abych nepřetěžovala půdu, neboť hospodařím jen na jednotkách hektarů, zaměřila jsem se na regenerativní pastvu a produkci jehňat na výpas.

Jehňata jsem tedy držela pod matkami 3 až 4 měsíce a s první trávou odcházely ke svým novým majitelům vypásat zahrady.
Zisk z prodaných jehňat pokryl náklady na krmivo potřebné pro nadcházející zimu a já plynule přecházela ke zpracování ovčí vlny a práci s ní.

Kromě prodeje samotné vlny se rok plnil programy pro děti, kde jsem mohla přenášet oheň tolik milovaných textilních řemesel až k těm nejmenším.
Najednou směřování hospodaření dostalo více volnosti.

Náš selský dvůr se otevřel dětem. Už mi nepřišel malý, se svými pár hektary, začínala jsem přeci u babičky na zahradě s 1. ovcí.
Dvouhektarová pastvina ožila zázemím pro ukázky stříhání ovcí a zpracování ovčí vlny. Zřídili jsme zde dojírnu a zázemí pro krávy i přesto, že na pastvinu není přivedena voda ani elektřina. 

V mé práci je spousta radosti. Tou největší radostí pro mě ale je, když všechny své zkušenosti s chovem, mlékařinou i textilními řemesly předávám dál, aby i ostatním vyčistily cestu.

  • Na základě svých zkušeností pomáhám lidem, kteří se zajímají o malochov hospodářských zvířat a chtěli by ho, v rámci svých časových i finančních možností, posunout k ziskovosti.
  • Učím chovatele, nebo jen milovníky farmářských produktů, jak správně zacházet s mlékem a vyrábět z něj mléčné výrobky.
  • Pomáhám dětem, a nejen jim znovu objevit cestu ke zdravé krajině a učím je řemeslům našich předků.

Běžnou každodenní rutinu s vámi sdílím na sociálních sítích a různé návody či postupy o které se s vámi ráda dělím najdete na mém blogu.

Mé jméno je Barbora Čepková a s projektem Onlineselka jsem tady pro vás a už teď se těším z dalšího splněného snu.